Simona Halep a invins-o in trei seturi pe Bianca Andreescu, la Turneul Campioanelor - Sport - Tenis de camp

einformatii.ro - Infomatii utile
Cauta in : Informatii Utile | Catalog Companii | Acte Necesare | Stiri | Director Web | Pe Web

Stiri in

Stiri / Sport / Tenis de camp
TOP 5
Simona Halep a invins-o in trei seturi pe ...
cele mai citite articole din ultimele 7 zile
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, locul 5 WTA, a invins-o, luni, cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-3, pe jucatoarea canadiana de origine romana Bianca Andreescu, numarul 4 mondial, in prima etapa a Grupei Violet a Turneului Campioanelor, care are loc la Shenzhen (China). Darren Cahill a revenit oficial antrenorul Simonei Halep cu ocazia acestui meci.

Cum a invins-o Simona Halep pe Bianca Andreescu in trei seturi, 3-6, 7-6 (8-6), 6-3.

In primul set, Andreescu a parut a fi mult mai sigura pe ea reusind sa o aduca pe Simona Halep de mai multe ori in postura de a salva mingi de break. Inevitabilul s-a produs in al saptelea game, atunci cand Bianca Andreescu a reusit un break care s-a dovedit decisiv. Mentinand ritmul si forta loviturilor, canadianca a reusit sa mai castige un break in game-ul noua si a inchis astfel primul set cu scorul de 6 - 3 in favoarea ei. Simona Halep a parut a reveni in primele game-uri ale celui de-al doilea set obtinand rapid primul break, insa canadianca a revenit rapid anuland avantajul romancei. Dupa un al cincilea game spectaculos si cu o galerie care a sustinut-o din rasputeri, Simona a reusit un nou break ducand scorul la 3 - 2. Partida a continuat furibund, cu Andreescu tot mai indarjita, astfel incat, in scurt timp, scorul a redevenit egal, 4 - 4. Dupa ce ambele jucatoare s-au consultat cu antrenorii, tot canadianca a parut a reveni mai puternica, iar tabela a aratat rapid 5 - 4 pentru Andreescu. Simona egaleaza din nou, dar jocul exact si loviturile puternice o aduc in avantaj pe Bianca Andreescu. Spectacolul continua pe terenul arenei din Shenzhen, iar Simona Halep egaleaza, 6 - 6, ducand setul la Tie Break. Romanca reuseste sa se impuna castigand setul cu 7 - 6, iar partida ajunge in setul decisiv. In al treilea set, cel hotarator, Andreescu a continuat sa fie foarte agresiva in timp ce Halep a raspuns cu un joc echilibrat, incercand sa controleze partida gratie experintei sale. Dupa u 1 - 1 rapid a venit insa si primul break al canadiencei, iar Simona a cerut din nou ajutorul antrenorului sau. O noua inclestare si doua break-uri au dus la scorul pana la 2 - 2. Simona Halep pare ceva mai convinsa ca poate invinge, iar jocul sau pare ceva mai pozitiv, in timp ce Bianca Andreescu este tot mai obosita. Astfel obtine un nou break si scorul ajunge la 4 - 2 in favoarea ei. Canadianca revine rapid cu un break: 4 - 3, dar Halep continua agresiv si reuseste un nou break. Simona pare tot mai aproape de victorie, iar setul se incheie cu 6 - 3.

Competitia din China, dotata cu premii totale de 14 milioane de dolari, a debutat duminica, atunci cand au fost programate cele doua meciuri din grupa Rosie, Naomi Osaka (Japonia) - Petra Kvitova (Cehia), o reeditare a finalei de la Australian Open din acest an, respectiv Ashleigh Barty (Australia) - Belinda Bencic (Elvetia).
Pana la acest turneu, Bianca Andreescu a reusit sa castige premii in valoare de 6,4 milioane de euro, in timp ce Simona Halep, cu o cariera mult mai lunga, a adunat 33,5 milioane de dolari.
(Luni 28.10.2019 17:49, Mireille Astrid POPA) © estiri.ro
 Alte articole din aceasta categorie
Cum a fost sarbatorita Simona Halep pe Arena Nationala (18.07.2019)
Eugenie Bouchard face furori pe retelele de socializare cu pozele sale de pe plaja din Miami (01.06.2019)
Simona Halep nu s-a accidentat grav la Roma. Ea isi incarca bateriile pentru Roland Garros (17.05.2019)
O noua stea a tenisului mondial: Bianca Andreescu! (18.03.2019)
FENOMENUL SIMONA HALET (21.02.2019)
Ion Tiriac: Din 2020, vom avea turneu WTA 250 la Cluj (12.02.2019)
Emil Boc a fost sef de galerie la meciul de la Ostrava! (11.02.2019)
Novak Djokovic este noul rege de la Australian Open (27.01.2019)
Simona Halep si Serena Williams, meci de tenis in optimile de finala la Australian Open (22.01.2019)
Australian Open: Simona Halep s-a calificat in turul 3 dupa ce a invins-o pe Sofia Kenin (18.01.2019)
Simona Halep - Venus Williams este capul de afis al turului 3 de la Australian Open (18.01.2019)
Australian Open: Simona Halep a invins-o pe Kaia Kanepi si s-a calificat in turul secund (16.01.2019)
Simona Halep a primit titlul de cetatean de onoare al orasului Calarasi (29.11.2018)
Angelique Kerber a castigat finala feminina de la Wimbledon (15.07.2018)
Simona Halep, regina tenisului mondial, a prezentat trofeul de la Roland Garros pe Arena Nationala din Bucuresti (12.06.2018)
Previziunea facuta de ESTIRI s-a adeverit: Simona Halep invins-pe Maria Sharapova! (20.05.2018)
Maria Sharapova poate fi invinsa de Simona Halep! (19.05.2018)
Simona Halep, in turul III la Indian Wells (10.03.2018)
Simona Halep a semnat cu Nike (12.02.2018)
Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat in turul secund la Australian Open, dupa ce a invins-o pe favorita gazdelor, Destanee Aiava (17.01.2018)